✉ Witajcie na moim blogu, poświęconym mojemu kontu w YouTube. Tutaj znajdziecie wszystkie aktualne linki do filmów z podróży, relacji sportowych i recenzji książkowych. Zapraszam też na mój fanpage w Facebooku, kliknij po prawej stronie. *Drobna zmiana na kanale. Od września film na kanale w YouTube, będzie się ukazywał 16-go danego miesiąca.* Pozdrawiam Krzysztof Grafnert. ✉

niedziela, 31 grudnia 2017

Zamek Piastowski w Gliwicach

Witajcie, na początku jestem wam winien wyjaśnienia. Tak jak pewnie zauważyliście w grudniu na blogu ukazał się apel o pomoc. Postanowiłem wesprzeć rodzinę Państwa Kaczmarczyków, przez to materiał z II Biegi Tarnowskiego miał pokazać się na początku stycznia i niestety z powodu utraty zdjęć nie pojawi się ten wpis na blogu. Możecie jednak zobaczyć filmy z tej imprezy, oto link II Bieg Tarnowski. Niestety problemy dotykają każdego, lecz to nie powód by rezygnować z tego co się robi. Mimo przeszkód, postanowiłem jeszcze w tym starym roku wrzucić nowy wpis.

Dlatego dziś na blogu sesja zdjęciowa z Muzeum Zamku Piastowskiego w Gliwicach. Na początek trochę historii. Zamek, początkowo w formie dwóch połączonych baszt, został wzniesiony wraz z murami obronnymi w połowie XIV wieku, a przebudowany na przełomie XIV i XV wieku, kiedy to podobno stał się siedzibą gliwickiej gałęzi Piastów Śląskich. W 1561 roku nowy właściciel zamku, Fryderyk von Zetritz, rozbudował go i w tym stanie, łącząc w sobie pierwotny styl gotycki i późniejszy renesansowy, budowla przetrwała do dnia dzisiejszego. Przed II wojną światową znany jako „Dwór Cetrycza” (niem. Zetritzhof). W 1959 roku został gruntownie odrestaurowany i stał się częścią Muzeum w Gliwicach W ostatnich latach zamek przeszedł gruntowną renowację.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć, bo naprawdę warto. Od Prehistorii, do II Wojny Światowej. Aby wejść do galerii, wystarczy tylko kliknąć na zdjęcie. 


 Nie są to jedyne zdjęcie z Gliwic, niebawem pojawia się nastanę. A tym czasem, nie ten Nowy 2018 rok będzie pełen  nowego zwiedzania, poznawania ciekawych miejsc i mnóstwa przygód. Tego wam i sobie życzę. Krzysztof Grafnert Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz